چکیده:
من هم همانند شما از مشکل کند بودن سایت و سنگین بودن آن مطلع هستم، اما میزان دانش من از بهینه سازی سایت صفر مثبت است! یعنی یه چیزایی می دانم اما هیچ نمی دانم! همین امر باعث شد برای بهینه سازی به دوستان عزیز سایت تورتک مراجعه کنم که آن ها پذیرفتند این کار را انجام دهند اما انگار کپسولی بیش نبود و در عمل پس از گرفتن نام های کاربری و کلمه عبور هیچ کاری انجام ندادند! ما هم دستمان مانده است در پوست گردو! البته با نصب افزونه ای برای تاخیر در نمایش تصاویر توانستم کمی زمان بارگزاری سایت را افزایش دهم ولی
افزایش سرعت بازدید از سایت ها به کمک DNS های گوگل

حال DNS چیست؟

ساناد سرواژهٔ سامانهٔ نام دامنه ( Domain Name System)، (به اختصار DNS) خوانده می‌شود نظامی سلسله‌ مراتبی برای نام‌گذاری رایانه‌ها و دیگر منابع متصل به اینترنت یا دیگر شبکه‌های که در سال ۱۹۸۴ معرفی شده‌است. وقتی می‌خواهید وارد تارنمایی شوید، باید نشانی کارساز وبش را بدانید. نشانی کارساز وب با نشانی آی‌پی مشخص می‌شود. اما به خاطر سپردن نشانی آی‌پی دشوار است. می‌توان به جای نشانی آی‌پی از نام‌های دامنه استفاده کرد. برای هر نشانی آی‌پی یک نام دامنه در نظر گرفته شده‌است. مثلا نشانی آی‌پی تارنمای گوگل ۱۷۳٫۱۹۴٫۳۳٫۱۰۴ است. برای دسترسی به گوگل می‌توانید از این نشانی آی‌پی یا نام دامنه آن یعنی www.google.com استفاده کنید.

سامانه نام دامنه همگانی گوگل ( Google Public DNS) یک سرویس سامانه نام دامنه رایگان انتشار داده شده در ۳ دسامبر ۲۰۰۹ به عنوان بخشی از تلاش گوگل برای سرعت بخشیدن به وب می‌باشد، سامانه نام دامنه همگانی گوگل آدرس سرورهای نام برگشتی را برای استفاده همگانی به عنوان نزدیک‌ترین منطقه قابل استفاده سرور نگاشته شده بوسیله مسیریابی انیکست فراهم می کند. یکی از امکاناتی که DNS های گوگل به آن مجهز هستند مسیر یابی به صورت هوشمند است که در این روش نزدیک ترین سرور به کاربر که دربردارنده اطلاعات مورد نیاز است تشخیص داده می شود و به سیستم کاربر معرفی می شود که این امر منجر به این می شود که با حداکثر سرعت ممکنه بتوانیم آن فایل یا صفحه وب را در سیستم دریافت و سپس در مرورگر وب خود مانند فایرفاکس ، اینترنت اکسپلورر و یا گوگل کروم مشاهده کنیم.  این سرویس برای مقاصد اجرایی و امنیتی ایجاد شده و فقط نشانی پروتکل اینترنت کاربران (بعد از ۲۴ ساعت حذف می‌شود), تامین‌کننده خدمات اینترنت و اطلاعات مکان (برای همیشه نگهداری می‌شود) را برروی سرورها ذخیره می‌کند.

چرا باید DNS های گوگل را استفاده کنم؟

همانطور که در بالا اشاره شد در این سرویس گوگل امکانی وجود دارد که به صورت هوشمند به دنبال نزدیک ترین سروری که اطلاعات مورد درخواست کاربر بر روی آن ذخیره شده است می گردد و این امر سبب افزایش سرعت دسترسی کاربر به اطلاعات درخواست شده از طرف خود به دلیل مسافت کمتر او با سرور می شود.

این DNS ها به صورت دوره ای و فواصل زمانی کم، که یقین داشته باشید این زمان کمتر از فواصل تازه سازی سرور ISP شما است باعص می شود توانایی مسیریابی جدیدترین آدرس ها و تارنماهای تازه راه اندازی شده در اختیار آن ها باشد.

چگونه آن ها را بر روی ابزار خود ست کنیم؟

این DNS ها را می توانید بر روی هر ابزار متصل به اینترنت تنظیم نمایید و تنها کافی است به بخش تنظیمات آن ابزار مراجعه کنید. DNSهای گوگل به شرح زیر هستند:

پروتکل اینترنت نسخه ۴

    ۸.۸.۸.۸
    ۸.۸.۴.۴

پروتوکل اینترنت نسخه ۶

    ۲۰۰۱:۴۸۶۰:۴۸۶۰::۸۸۸۸
    ۲۰۰۱:۴۸۶۰:۴۸۶۰::۸۸۴۴

تنظیم DNS گوگل در ویندوز

انجام این تنظیمات در ویندوز ویستا و ۷ یکسان است. برای این کار ابتدا به Control Panel بروید و سپس Network and Internet را انتخاب کنید.

سپس بر روی لینک Network and Sharing Center کلیک کنید.

و سپس بر روی لینک سمت راست Manage network connections کلیک کنید.

اکنون بر روی کانکشنی که با آن به اینترنت متصل هستید کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید.

البته یه راه ساده تر نسبت به بالا کلیک کردن بر روی آیکون شبکه و سپس راست کلیک کردن بر روی کانکشن اتصال به شبکه و انتخاب Status است.

و پس از آن در پنجره بعدی کلیک بر روی کلید Properties است.

حال با کلیک بر روی Internet Protocol Version 4 TCP/IPv4 برای تنظیم IPv4 و پس از آن کلیک بر روی کلید Properties به قسمت بعد بروید.

اکنون DNS ها را همانند شکل زیر وارد کنید.

اگر هم می خواهید IPv6 را استفاده کنید در پنجره زیر به جای انتخاب گزینه IPv4 بر روی Internet Protocol Version 6 TCP/IPv6 کلیک کنید و سپس کلید Properties را بفشارید.

اکنون همانند شکل زیر DNS های مخصوص IPv6 گوگلی را که در بالا نوشته بودم را در اینجا وارد کنید.